برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم…؟

برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم...؟ خالی کردن استخر با پمپ

برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم…؟

هنگامی که صحبت از تخلیه آب استخر شنا و یا استخر کشاورزی می شود، زهکشی مناسب ضروری است. چه در حال آماده شدن برای تعمیر و نگهداری معمول، تعمیرات یا بستن استخر خود برای فصل باشید، انتخاب پمپ مناسب برای تخلیه آب می تواند تفاوت قابل توجهی در کارایی و اثربخشی ایجاد کند.

در این مقاله، ما سه گزینه متداول برای تخلیه آب استخر را بررسی خواهیم کرد: موتور پمپ ها، پمپ های شناور و یا پمپ های کفکش لجن کش.

برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم…؟

1موتور پمپ:
موتور پمپ شاید رایج ترین تجهیز مورد استفاده برای تخلیه استخرهای کشاورزی باشد. این پمپ ها معمولاً از یک موتور بنزنی یا گازوئیلی همراه با یک پروانه که در یک محفظه قرار دارد تشکیل می شوند. پروانه آب را به داخل پمپ می کشد و آن را از طریق شیلنگ یا لوله خارج می کند.

موتور پمپ 2 اینچ کاما
مشاهده و خرید موتور پمپ 2 اینچ کاما

•مزایا موتور پمپ برای تخلیه آب استخر:

راندمان: موتورپمپ‌ ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حجم زیادی از آب را به سرعت تخلیه میکنند.

قدرت: آنها می توانند قدرت مکش قابل توجهی تولید کنند که به آنها امکان می دهد آب را از استخرهایی تا عمق 8 متر تخلیه کنند.
تطبیق پذیری: موتور پمپ ها را می توان برای کارهای مختلف زهکشی فراتر از نگهداری استخر، مانند کنترل سیل یا انتقال آب استفاده کرد.


راهنمای خرید پمپ کفش کش – لجن کش و شناور


سوخت مصرفی: موتور پمپ ها به دلیل سوخت مصرفی بنزین یا گازوئیل محبوب هستند که در همه جا در دسترس است.

•معایب موتور پمپ برای تخلیه آب استخر:

هزینه: خرید موتور پمپ‌ ها در ابتدا می‌تواند نسبتاً گران باشد، مخصوصاً مدل‌های باکیفیت که برای استفاده‌های سنگین طراحی شده‌اند.

تعمیر و نگهداری: مانند هر تجهیزات مکانیکی، موتور پمپ ها نیز برای اطمینان از عملکرد بهینه و طول عمر نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. این ممکن است شامل تمیز کردن پروانه، بررسی مهر و موم و تعویض قطعات فرسوده باشد.

موتور پمپ 1.4 اینچ راتو مدل RT40ZB20-1.1Q
مشاهده و خرید پمپ 1.4 اینچ راتو

ایجاد آلایندگی: به دلیل مصرف سوخت بنزین یا گازوئیل از موتور پمپ های نمیشود در مکان های پوشیده استفاده کرد و از این موتور پمپ ها بیتشر در امور کشاورزی استفاده میشود.

برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم…؟

2پمپ کفکش یا لجن کش:
پمپ های کفکش که به عنوان پمپ های لجن کش هم نیز شناخته می شوند، پمپ های قابل حملی هستند که برای حمل و نقل و استقرار آسان داخل استخر یا چاه قرار میگیرد.

کفکش رویال
مشاهده و خرید کفکش رویال

این پمپ ها برای رسیدگی به آب حاوی زباله یا مواد جامد طراحی شده اند و برای تخلیه استخرهای دارای برگ، خاک یا سایر آلاینده ها مناسب هستند.

•مزایا پمپ کفکش یا لجن کش برای تخلیه آب استخر:

هزینه:هزینه کفکش ها نسبت به موتور پمپ ها و شناورها پایین تر است.

ارتفاع پرتاب آب:یکی از اصلی ترین مزیت های پمپ های کفکش عمقی است کی میتواند آب را مکش کند و مناسب استخرهای بسیار عمیق و چاه های آب می باشد.

جابجایی زباله: پمپ های کفکش به طور خاص برای مدیریت آب با سطوح بالای زباله، جلوگیری از گرفتگی و حفظ زهکشی کارآمد طراحی شده اند.


معرفی موتور پمپ های راتو | Rato Motorpumps


قابل حمل بودن: طراحی جمع و جور و قابل حمل پمپ های کفکش یا لنجن کش باعث می شود که آنها به راحتی جابجا شوند و در هر کجا که نیاز باشد، از جمله مناطق با دسترسی محدود، به کار گرفته شوند.

دوام: پمپ های کفکش معمولاً مقاوم و بادوام هستند و می توانند در برابر حمل و نقل و شرایط سخت مقاومت کنند.

•معایب پمپ کفکش یا لجن کش برای تخلیه آب استخر:

نیاز به برق: کفکش ها برای کارکردن نیاز به یک منبع برق دارند که باید یا از برق شهری استفاده کنید و یا یک موتور برق جداگانه تهیه کنید.

حجم آبدهی: به دلیل قطر خروجی کفکش ها مقدار آبی که میتواند در 1 دقیقه تخلیه کند قابل مقایسه با موتور پمپ ها نیست و زمان بیتشری طول میکشد تا یک استخر را تخلیه کند.(البته در سایز و قدرت یکسان)

برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم…؟

3پمپ شناور:
پمپ شناور مانند پمپ های کفکش مناسب استخر های عمیق هستند و به دلیل فرم استوانه ای که دارند بیشتر برای چاه ها استفاده میشود ولی اگر برای تخلیه استخر از این پمپ ها بخواهید استفاده کنید حتما آب استخر باید کاملا بدون ضایعات باشد زیرا ضایعات وارد پمپ شده و به پروانه های آن آسیب می رساند.

برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم

•مزایا پمپ شناور برای تخلیه آب استخر:

قدرت پرتاب: شناورها به دلیل تعداد زیاد پروانه اصولا برای مکش از چاه تمیز طراحی شده اند و از عمق به مراتب بیشتر از کفکش ها میتوانند آب را تخلیه کنند.

سهولت در استفاده: پمپ شناور به مانند کفکش ها در کف استخر قرار میگیرد و هم به صورت خوابیده و هم به صورت عمودی می تواند عمل تخلیه آب را انجام دهد.

•معایب پمپ شناور برای تخلیه آب استخر:

دسترسی به برق: پمپ شناور با برق کار میکند که تامین کردن برق مورد نیاز آن در مکان هایی که برق شهری ندارند معضل بزرگی می تواند باشد.


آیا می توان با موتور برق جوشکاری کرد؟ | Welder Generators


حجم آبدهی: آبدهی پمپ شناور نسبت به موتور پمپ بسیار کم تر است.(البته در سایز و قدرت یکسان)

مرقابت: پمپ های شناور به دلیل داشتن پروانه های متعدد استهلاک بیشتری نیز دارند و از سوی دیگر دمای آنها اگر در آب کاملا قوطه ور نشده باشند بسیار بالا می رود و این امر باعث آسیب جدی به پمپ شناور میشود.

برای تخلیه استخر از چه پمپی استفاده کنیم…؟

اگر شما استخری دارید که دسترسی به برق وجود دارد و مدت زمانی که برای تخلیه صرف میشود برایتان مهم نیست پمپ های کفکش مناسب خواهند بود.

اگر استخر شما دسترسی به برق ندارد و محدودیت های زمانی دارید بدون شک موتور پمپ بهترین گزینه خواهد بود.

اگر میخواهید یک استخر عمیق و ذلال را تخلیه کنید پمپ شناور مناسب است.

توجه داشته باشید پمپ های مختلفی برای استخر وجود دارد ، ما در این مقاله به 3 تا از پر مصرف ترین آنها پرداختیم.


∗برای تخلیه آب استخر کشاورزی از چه پمپی استفاده کنیم؟

در کشاورزی به دلیل مهم بودن زمان بهتر است از پمپی استفاده بشود که در کمترین زمان بیشترین آب را تخلیه کند پس موتور پمپ ها بهترین گزینه هستند.

 مشاهده لیست قیمت موتور پمپ ها 

ارسال دیدگاه