تاریخچه موتور دیزل

تاریخچه موتور دیزل

آشنایی با موتورهای دیزل

موتور دیزل درسال 1893 توسط مهندس مکانیک آلمانی  به نام ” رودلف کریستیان کارل دیزل” اختراع گردید و به افتخار وی بنام همین مخترع نامگذاری شد.دیزل همچنین یکی از هنرشناسان برجسته، زبان‌شناس و نظریه‌پرداز اجتماعی بود.

تاریخچه موتور دیزل

بدلیل نیاز جامعه در آن سالها به موتورهایی با قدرت بیشتر ، خصوصا در بخش حمل و نقل و با توجه به اینکه 90 درصد انرژی در موتورهای بخار هدر می رفت ، دیزل تصمیم گرفت موتوری طراحی کند که چهار برابر کارامد تر باشد.

سرانجام در ۲۳ فوریه ۱۸۹۳ (130 سال پیش) وی حق امتیاز “روش کار و طراحی برای موتورهای احتراق” را دریافت کرد و توانست مقاله‌ای تحت عنوان “نظریه و ساخت موتور حرارتی” را در مورد موتور خودش منتشر کند. موتور اختراعی دیزل با استفاده از ارزان‌ترین سوخت موجود در آن زمان یعنی پودر زغال‌سنگ کار می‌کرد.


موتور دیزل مارگو – انقلاب در صنعت کشاورزی


موتور وی از نظر تجاری مقرون‌ به ‌صرفه نبود. دیزل راهکار پایین آوردن هزینه‌ها را در تغییر سوخت از گرد و غبار ذغال سنگ به روغن معدنی تصفیه‌شده و بعداً نفت سنگین یافت.

او موفق به تولید مجموعه‌ای از مدل‌های کارآمد از طرح خود شد و توانست اولین “موتور احتراق داخلی تک ‌سیلندر چهارزمانه ” خود با قدرت ۲۵ اسب بخار را با بازدهی ۲۶.۲ درصد در سال ۱۸۹۷ معرفی کند.

موتور اختراعی دیزل پس از نمایش در نمایشگاه مونیخ ۱۸۹۸ مشهور شد.

تاریخچه موتور دیزل

 کارآیی بالای موتور دیزل در کنار سادگی طراحی‌اش، آن را به یک موفقیت تجاری فوری تبدیل کرد و هزینه حق اختراع آن ثروت زیادی برای مخترعش رودلف دیزل به ارمغان آورد.

موتور دیزل طراحی شده، موتوری با مکانیزم احتراق داخلی است. این امر باعث می‌شود که سوخت قبل از تزریق به سیلندر در دمای بالا (تقریباً ۵۳۰ درجه سانتی‌گراد) با فشرده‌سازی هوا در فشار بالا مشتعل شود. سوخت‌های مورد استفاده برای قدرت‌بخشی به موتور می‌تواند مشتقاتی از منابع زیستی یا نفتی باشد.


انواع روش های آبیاری – مزایا و معایب


این مکانیزم نیازی به سیستم‌های احتراقی جرقه‌ای پیچیده ندارد و این ویژگی موتور دیزل را متمایز و کارآمدتر می‌کند. بنا بر گفته خود رودلف دیزل، آنچه باعث راندمان بیشتر سوخت می‌شود همین نسبت تراکم بیشتر دیزل است چرا که هوا فشرده و دمای احتراق بیشتر است و گازها پس از احتراق، بیشتر منبسط می‌شود و فشار بیشتری به پیستون و میل لنگ وارد می‌کنند.

اختراع دیزل تطبیق داده شد، پیشرفت کرد و امروزه فناوری وی برای موتورهای دریایی، خودروها، ژنراتورهای برق، کارخانه‌ها، قطارها، تجهیزات حفاری نفت و ماشین‌آلات کشاورزی و معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. موتور دیزل دارای بالاترین راندمان حرارتی (بازده موتور) در بین هر موتور احتراق داخلی یا خارجی است. بزرگترین موتورهای دیزلی جهان که در خدمت هستند موتورهای دیزل دریایی 14 سیلندر و دو زمانه هستند.


نوسازی کشاورزی در کشورهای جهان سوم | Agricultural Modernization


موتورهای دیزلی ممکن است به صورت دو زمانه یا چهار زمانه طراحی شوند. آنها در ابتدا به عنوان جایگزینی کارآمد برای موتورهای بخار استفاده می شدند. از دهه 1910،  در زیردریایی ها و کشتی ها مورد استفاده قرار گرفت. استفاده در لوکوموتیوها، اتوبوس ها، کامیون ها، تجهیزات سنگین، تجهیزات کشاورزی و نیروگاه های تولید برق بعدها اتفاق افتاد.

در دهه 1930، کم کم استفاده از موتور دیزل در خودروها شروع شد و از زمان بحران انرژی در دهه 1970، تقاضا برای راندمان سوخت بالاتر باعث شد که اکثر خودروسازان بزرگ در برخی مواقع مدل‌های دیزلی را حتی در خودروهای بسیار کوچک ارائه دهند.


چه اره ای برای هرس بخریم؟ | Pruning Chainsaw


از قدیم الایام در کشور ایران ، از موتورهای دیزل جهت آبیاری و تولید برق ، برنج کوبی ، آسیاب ، خراطه ، بتونیر، کشتیرانی و … استفاده می شده است. برندهای  بلاکستون ، لیستر ، مارگو و پتر برای کشاورزان عزیز ایرانی نامهای بسیار آشنایی هستند.

موتورهای خوابیده انگلیسی ، با نام بلاکستون در قدرتهای 16، 26، 37 ، 50 اسب  و بالاتر ، بیش از 50 سال در کشاورزی ، آسیاب ، برنج کوبی و کشتیرانی استفاده می شد .

موتورهای انگلیسی لیستر هم در دو نوع کلی آبی وهوایی، با تیپهای متنوع، در ژنراتورهای جوشکاری و بتونیرها در صنعت ساختمان سازی بیشترین کارایی را داشت.

لیسترهای آب خنک در قدرتهای 8 و 16 اسب  و لیسترهوا خنک با تیپهای متنوع  ST  ، SR  ، HR  ، SL ، LR و … و تعداد سیلندرها 1 -2 و3 سیلندر و با قدرتهای6.5 ، 8 ، 10 ، 12 ، 16 ، 20 و بالاتر نیز در صنایع مختلف بکار گرفته می شد.


آموزش هرس درخت سیب | How to Prune Apple Tree


 اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ، کشور انگلیس تولید این موتورها را متوقف و تولید موتورهای قدرتمند خورجینی هشت و 16 سیلندر را در دستور کار خود قرار داد.

اکنون تعداد بسیارکمی از موتورهای بلاکستون هنوز در کشور ما فعال است و موتورهای لیستر، علیرغم کارایی بالایی که دارند دیگر تولید نمیشوند.

همین اتفاق برای موتورهای پتر نیز افتاد، ولی هندیها از این موقعیت استفاده کرده و شرکتهای متعددی شروع به ساخت کپی آن کردند که امروزه با نام مستعار مارگو در ایران معروف است.

معروفترین و برترین برند سازنده این موتورها شرکت کرلوسکار است که تولیدات آن بین ایرانیها بسیار محبوب است . پس از کرلوسکار برندهای اپکس ، اترک ، هارداستون ، ووزل ، تاپ لند ، اپکار ، از 5 اسب تا  22 اسب وگاها قدرتهای بیشتر، و … در بازار ایران یافت می شوند.

 این موتورهای دیزل مارگو همچنان از همان تکنولوژی قدیمی بهره میبرند و طی چند دهه گذشته اتفاق خاصی در طراحی و ساختار موتور آنها رخ نداده است و بدلیل همین ساختار ساده و تناسب آنها با آب و هوای ایران ، لوازم یدکی فراوان ،قیمت مناسب ، هزینه نگهداری پایین و تعمیرآسان مورد توجه کشاورزان عزیز کشور ما قرار گرفته.

موتور مارگو 10 اسب آبی کرلوسکار
مشاهده و خرید موتور مارگو 10 اسب آبی کرلوسکار

موتور مارگو بطور کلی به دو دسته موتور مارگو آبی و موتور مارگو هوایی هوایی تقسیم میشود . یعنی موتور یا از طریق گردش آب دور سیلندرخنک میشود یا از طریق بادی که توسط فن تولید میگردد.

• تفاوت موتور مارگو آبی با موتور مارگو هوایی چیست؟

موتورهای آب خنک یا همان آبی غالبا در مناطق گرمسیر و موتورهای هوا خنک یا همان هوایی در مناطق کوهستانی و خنک کارایی بهتری دارند.

با تفاوت قطر پیستون و تعداد سیلندر، قدرتهای آنها نیز کم و زیاد می شود. برخی شرکتهای هندی تغییرات بسیار جزئی در بدنه و سایز سوپاپهای این موتورهای مارگو ایجاد کرده اند.

لذا ، توجه داشته باشید که هنگام سفارش قطعات و لوازم مارگو این موتورها باید قطر پیستونها ، ارتفاع سوپاپها و برند آن را هم به فروشنده بگویید .

موتور های تک سیلندر مارگو در مدلهای 5 ، 6.5 ، 7.5 ، 8 ، 10 و 12 اسب و موتور های دوسیلندر مارگو آن در مدلهای 15 ، 20 و 24 اسب ارائه میشوند.

موتور دیزل مارگو 20 اسب کرلوسکار هوایی
مشاهده و خرید موتور دیزل مارگو 20 اسب کرلوسکار هوایی

موتور مارگو تک سیلندر فقط با هندل روشن میشود و پس از نصب روی شاسی میتواند با انواع پمپهای زغالی و نخ نسوزی 4 اینچ و یا با ژنراتور 7.5 کیلو وات ، کوبله و استفاده گردد. اما موتور دوسیلندر مارگو شامل دو مدل هندلی و استارتی میشود و میتواند با ژنراتورهای قویتری کوبله شود.

فروشگاه مترسک برای اولین بار ، با طبقه بندی و امکان فیلتر نمودن محصولات و درج اطلاعات ارزشمند ذیل هر کالا و ارائه عکسهای بسیار با کیفیت ، سعی نموده تا شما مشتری گرامی بتوانید با خیال راحت انتخاب و سفارشی حرفه ای را تجربه نمایید.

شما میتوانید از فیلمهای آموزشی تهیه شده در سایت مترسک در مورد نحوه راه اندازی ، نگهداری و افزایش طول عمر موتور خود اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

ضمنا مشاوران خبره مترسک از با شناختی کافی از ساختار این موتورها  ، آماده ارائه خدمت به شما گرامیان ، جهت انتخاب موتور و قطعه مناسب هستند.

 مشاهده لیست قیمت موتور های مارگو سایت مترسک 

ارسال دیدگاه